Producenci

Elektronarzędzia

Łańcuch do piły VICTUS Łańcuch do piły VICTUS
Producent: VICTUS
Cena:

49,90 zł

zobacz więcej

Co to są elektronarzędzia?

Wikipedia definiuje elektronarzędzia jako narzędzia zasilane prądem elektrycznym, najczęściej o napięciu 230 V. Mają one ułatwiać prace których wykonywanie narzędziami ręcznymi byłoby czasochłonne, uciążliwe, nieopłacalne, bardzo często również niewygodne.

Z kolei standard BHP 15.3 mówi o tym, że elektronarzędzie to urządzenie napędzane silnikiem elektrycznym lub magnetycznie, przeznaczone do wykonywania pracy mechanicznej.

Słysząc, czy też czytając słowo elektronarzędzia pierwszym skojarzeniem w wielu przypadkach będzie zapewne wiertarka, wkrętarka, pilarka, czy też szlifierka kątowa. Oprócz powyższych do tej grupy zaliczamy sporo innych elektronarzędzi, które ułatwiają pracę w wielu obszarach naszego życia, aczkolwiek nie zawsze są wykorzystywane na co dzień i może dlatego są mniej popularne. Mowa tutaj choćby o takich elektronarzędziach jak: gwinciarki, nożyce do cięcia blachy, nożyce do żywopłotu, noże tarczowe, wycinarki, polerki tarczowe, czy też strugarki do drewna.

Jak dzielimy elektronarzędzia?

Elektronarzędzia możemy dzielić różnie i w zależności od wybranego kryterium, może to być podział np. na:

- w zależności do możliwości zastosowania: uniwersalne, specjalne;

- w zależności od grupy docelowej: narzędzia dla domowych majsterkowiczów, lub też elektronarzędzia dla profesjonalistów.

Najpopularniejszym i najmniej kontrowersyjnym podziałem będzie jednak tutaj podział na sposób zasilania, tj na:

- elektronarzędzia zasilane sieciowo

- elektronarzędzia zasilane akumulatorowo

Elektronarzędzia zasilane sieciowo – wady i zalety

Niewątpliwym atutem elektronarzędzi zasilanych sieciowo jest to, że z reguły są one tańsze w zakupie. Kupiona np. wiertarka udarowa będzie kompletna, zdatna i gotowa do pracy już po podłączeniu do gniazdka. Taka sama wiertarka akumulatorowa z reguły sprzedawana jest bez akumulatora, którego zakup znacznie podnosi nam koszty inwestycji. Owszem, taki akumulator możemy wykorzystać również w innych elektronarzędziach akumulatorowych, ale będą to z reguły narzędzia tylko tej jednej konkretnej marki. Nawet jeśli uda nam się wykorzystać taki akumulator w elektronarzędziach konkurencji, to czasami będzie potrzebny np. jakiś adapter, czasami coś będzie się nie domykało, a zawsze jest ryzyko, że prędzej czy później niekompatybilność może spowodować uszkodzenie sprzętu lub akumulatora. Kolejnym ważnym atutem elektronarzędzi zasilanych sieciowo jest to, że pozwalają na pracę ciągłą, bez konieczności wymiany akumulatora, lub co gorsze czekania, aż ten się ponownie naładuje. Takie narzędzia również z reguły mają mocniejsze silniki, a co za tym idzie będą pozwalały na szybszą i skuteczniejszą pracę zarówno w domu jak i w warsztacie. Mają jednak jedną zasadniczą wadę – pracując nimi, musimy mieć źródło zasilania sieciowego, co nie jest możliwe w każdych warunkach. Dlatego praca np. w ogrodzie, na działce, przy domu będzie mocno ograniczona i będzie tutaj potrzebny niejednokrotnie przedłużacz.

Elektronarzędzia akumulatorowe – dlaczego warto je kupić?

Coraz popularniejsze na rynku są ostatnio elektronarzędzia akumulatorowe. Właściwie chyba każdy z producentów elektronarzędzi poszerza coraz bardziej swoją ofertę w tym zakresie, starając się dotrzeć do różnych grup docelowych. Oprócz takich popularnych elektronarzędzi akumulatorowych jak: wkrętarka akumulatorowa, wiertarka akumulatorowa, czy zakrętarka akumulatorowa, coraz częściej możemy znaleźć w ofercie producentów elektronarzędzi taki sprzęt jak np.: urządzenie do sprzątania czy choćby zamiatarka akumulatorowa.

Niewątpliwym atutem, a co za tym idzie popularnością jaką cieszą się narzędzia akumulatorowe jest pełna swoboda pracy. Ujmując to w skrócie: brak kabla – brak ograniczeń. Rzeczywiście, czyszcząc np. ogrodzenie na działce, czy wokół domu wygodniej jest skorzystać np. z wiertarki akumulatorowej, niż wiertarki sieciowej. I takich przykładów można by tu mnożyć. Reasumując zatem, najważniejszym argumentem za, w przypadku narzędzi akumulatorowych będzie wygoda. Warto tutaj jeszcze wspomnieć o hałasie – narzędzia akumulatorowe są niewątpliwie cichsze od narzędzi sieciowych. I to z zalet chyba byłoby na tyle. A jakie wady? Najważniejszą będzie tutaj ograniczony czas pracy – każdy akumulator w końcu się wyczerpie i albo potrzebny jest drugi na zmianę, albo trzeba czekać, aż ten się naładuje. Kolejna sprawa, to moc silników – narzędzia akumulatorowe mają z reguły słabszą moc silników od narzędzi zasilanych sieciowo, co powoduje, że nie sprawdzą się w pracy z bardzo twardym materiałem. Musimy pamiętać również o tym, że pojemność w akumulatorach będzie z czasem spadać, co wymusi po jakimś czasie konieczność zakupu nowego akumulatora. Trzeba także pamiętać, by przed dłuższą pracą sprawdzić poziom naładowania akumulatora, gdyż ten zwyczajnie nie używany przez dłuższy czas, może być rozładowany.

Jakie elektronarzędzia wybrać?

Wybierając elektronarzędzia najprościej kierować się zasadą: kupujmy takie jakie nam są potrzebne, dostosowując swój wybór do rodzaju i charakteru użytkowania. Jeśli budujemy dom, to szukajmy raczej elektronarzędzi z grupy dla profesjonalistów, jeśli natomiast potrzebujemy sprzętu okazjonalnie, to dobrym wyborem będzie sprzęt dla zwykłych majsterkowiczów.

Jeśli cenimy sobie komfort i swobodę pracy, lub potrzebujemy pracować w miejscu, gdzie dostęp do gniazdka będzie niemożliwy lub mocno utrudniony, to na pewno powinniśmy szukać narzędzi akumulatorowych. Kiedy natomiast swoboda pracy, czy brak gniazdka dla nas nie jest problemem, to w wielu przypadkach kupno np. wiertarki zasilanej sieciowo, będzie lepszym wyborem.

Główną z przesłanek jakie decydują o naszych wyborach jest koszt zakupu, dlatego kupując elektronarzędzia warto zastanowić się, czy zestaw elektronarzędzi nie będzie dla nas lepszym wyborem. Taki zestaw, choć na pierwszy rzut oka może wydawać się drogi, to jeśli policzymy koszt zakupu każdego z elementów osobno, z reguły dojdziemy do wniosku, że jest to bardziej opłacalna inwestycja. Szczególnie będzie się to sprawdzało w przypadku narzędzi akumulatorowych. Zestaw narzędzi akumulatorowych będzie zawierał np. takie elementy jak: szlifierka, młotowiertarka, wkrętarka, akumulator, ładowarka, a do tego jeszcze walizka na elektronarzędzia.

Jeśli wybieramy narzędzia akumulatorowe, warto wybrać takie, które mają silniki bezszczotkowe. Takie silniki zapewniają dłuższą pracę przy tej samej baterii i generują większą moc. Brak szczotek zwiększa także ich żywotność i pozwala na bezproblemową eksploatację.

Pamiętajmy również o tym, że elektronarzędzia, jak każda rzecz, prędzej czy później może się zepsuć. Jeśli używamy sprzętu intensywnie, którego dodatkowo koszt zakupu jest duży zwróćmy szczególnie uwagę na takie elementy jak: serwis elektronarzędzi, czy jest w ogóle możliwa naprawa elektronarzędzi, oraz czy są dostępne części do elektronarzędzi, które kupujemy.

Elektronarzędzia Yato czy warto?

Choć elektronarzędzia Yato nie są tak rozpoznawalne na rynku jak elektronarzędzia Bosch, Makita, Milwaukee, czy Stanley to mają swoje niewątpliwe atuty. Eletronarzędzia Yato możemy znaleźć zarówno w wersji zasilanej sieciowo, jak też akumulatorowo. Sprzęt firmy Yato, to nowoczesne estetyczne wzornictwo i wysoka jakość wykonania, która wynika z prawie trzydziestoletniego doświadczenia. Dodając do tego jeszcze jako argument: stosunek jakości do ceny, kupując elektronarzędzia Yato, będziemy mieć funkcjonalny, trwały sprzęt na lata za przystępną cenę.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl