Opcje przeglądania
Dostępność
Wysyłka w
Cena
  • od
    do
Producenci

Kosiarki

Kosiarki do trawy – rodzaje

Kosiarki do trawy możemy podzielić przede wszystkim ze względu na napęd. Przyjmując taką kategoryzację będzie to: kosiarka ręczna lub kosiarka z napędem. Jaką kosiarkę wybrać? Najprościej kierować się zasadą, w myśl której im mniejszy trawnik, tym prostszą kosiarkę powinniśmy wybierać.

Na małych powierzchniach do 50 m2 najlepiej sprawdzi się kosiarka ręczna, która ma dodatkową zaletę: kosiarka ta nie ma silnika, a bębnowy przyrząd tnący z nożami listwowymi napędzany jest z kół podporowych, co sprawia, że koszenie odbywa się skokowo. Takie koszenie przypomina ścinanie za pomocą nożyczek. Dzięki temu źdźbła trawy nie żółkną i są odporniejsze na choroby. Ten rodzaj koszenia doskonale sprawdza się gdy pielęgnujemy trawnik ozdobny taki jak np. trawnik dywanowy angielski

Jaka kosiarka z napędem?

Kosiarka z napędem to większy komfort, ale również większe koszty. Koszty te rosną wraz z technologią – im bardziej zaawansowaną kosiarkę wybierzemy, z tym większymi kosztami musimy się liczyć przy zakupie, podczas eksploatacji i kiedy robimy serwis kosiarek. Kosiarek z napędem mamy do wyboru bardzo dużo – są to obecnie najpopularniejsze kosiarki na rynku. Wybierając je pamiętajmy, że do powierzchni do 500 m2 powinna nam wystarczyć kosiarka elektryczna lub kosiarka elektryczna z napędem, powyżej 500 m2 doskonale sprawdzi się kosiarka spalinowa oraz kosiarka spalinowa z napędem, mając ponad 2000 m2 z kolei warto już pomyśleć o sprzęcie typu: kosiarka traktorek.

Jaka kosiarka spalinowa?

Kosiarki spalinowe dają nam więcej możliwości bezproblematycznego koszenia. W ich przypadku wysoka i mokra trawa, czy też pagórkowaty teren nie stanowią problemu. Właściwie można z nich korzystać zarówno przy koszeniu małych ogródków przydomowych jak i większych powierzchni. Optymalnie sprawdzą się w zakresie pomiędzy 500 a 2000 m2.

Choć są one bardziej kosztowne w eksploatacji, to mają wiele zalet. Przede wszystkim nie ogranicza nas przewód, a moc silnika z reguły 3,5-6 KM pozwala kosić nawet bardzo gęstą i wysoką trawę. Warto tutaj również wspomnieć o solidnej stalowej obudowie, kołach wyposażonych z reguły w łożyska kulkowe zamknięte w szczelnej obudowie, przez co nie wymagają one smarowania, o komforcie jaki daje nam kosiarka spalinowa z napędem, oraz o rozruszniku ręcznym lub elektrycznym (przy kosiarkach o większej mocy).

Większa powierzchnia koszenia? Potrzebujesz jeszcze więcej komfortu? Proszę bardzo – doskonałym w tym przypadku wyborem będzie kosiarka traktorek. Te kosiarki wyposażone są już w dużo mocniejszy silnik, z reguły 10-18 KM, przekładnię 4-5 biegową lub bezstopniową, oraz obowiązkowo w bieg wsteczny. Trawa podczas cięcia zbierana jest do kosza montowanego na tyle kosiarki. Może być również wyrzucana na bok. Szerokość robocza w ich przypadku to z reguły 1m, a wysokość cięcia w bardzo prosty sposób regulować można jedną dźwignią centralną.

Kiedy mowa o kosiarkach spalinowych, warto wspomnieć jeszcze o sprzęcie do zadań specjalnych jakim jest kosiarka rotacyjna i kosiarka bijakowa. Kosiarka rotacyjna doskonale nadaje się do koszenia bardzo dużych powierzchni i wysokich traw. Trawę tnie ostry nóż, który porusza się ruchem obrotowym wokół własnej osi. Kosiarki te posiadają dużą moc, co pozwala wykorzystywać je w różnym, ciężkim terenie. Wadą ich jest jednak to, że szarpią przecinane rośliny, dlatego też nie specjalnie sprawdzą się w przypadku koszenia trawników ozdobnych.

Kosiarka bijakowa z kolei wyposażona jest w młotki, które pracują w płaszczyźnie pionowej. Ten sprzęt, w który możemy doposażyć np. traktor, lub quada doskonale sprawdzi się w przypadku koszenia nieużytków oraz poboczy dróg.

Jaka kosiarka elektryczna?

Jak sama nazwa wskazuje, ten rodzaj kosiarki do trawy jest zasilany energią elektryczną. Silniki z jakimi możemy się spotkać w tych urządzeniach to 700-1600 W. Kosiarki elektryczne są wykonane z reguły bardziej ekonomicznie – co widać zwłaszcza w tańszych modelach, gdzie dominuje obudowa z tworzywa sztucznego, koła łożyskowane na plastikowych tulejach, w których regulacja wysokości odbywa się poprzez przestawienie śrub w otworach regulacyjnych oddzielnie dla każdego koła. Tańsze, prostsze rozwiązania nie idą tutaj w parze niestety z trwałością – takie łożyskowanie kół po kilku sezonach przestaje spełniać swoją funkcję. W droższych modelach dopiero koła mają łożyska kulkowe, a regulacja wysokości koszenia następuje poprzez podniesienie lub opuszczenie osi przedniej i tylnej.

Kosiarki elektryczne sprawdzą się przy prostym koszeniu niewielkich powierzchni do 1250 m2, np. ogródki działkowe. Musimy pamiętać również o tym, że będzie nas tutaj ograniczał przewód, na który trzeba uważać podczas koszenia, gdyż w bardzo łatwy sposób można go zwyczajnie przeciąć. W tym przypadku warto wybierać kosiarki wyposażone w specjalny uchwyt na przewód. Kosiarki elektryczne pomimo tych wszystkich wad mają również swoje zalety – są z reguły lżejsze od kosiarek spalinowych, dzięki czemu łatwiej nimi manewrować na mniejszych powierzchniach. Są również, o czym warto pamiętać – ekologiczne.

Kosiarki akumulatorowe

Niezaprzeczalnym atutem tego rodzaju kosiarek jest bezemisyjność i brak ograniczeń w postaci kabla. Nie do każdego ogrodu jednak będą one rozwiązaniem idealnym. W ich przypadku ogranicza nas pojemność akumulatora. Kosiarki akumulatorowe wyposażone są z reguły w jeden akumulator, aczkolwiek mogą być również zasilane za pomocą kilku akumulatorów. Kosiarka na akumulator sprawdzi się w małych i średnich ogrodach do 1250 m2, gdzie mamy względnie równą powierzchnię koszenia. Kosiarka akumulatorowa to doskonały wybór, podobnie jak w przypadku kosiarki elektrycznej, do koszenia np. ogródków działkowych.

Jaki robot koszący?

Skoro mamy roboty sprzątające w domu, to dlaczego nie możemy mieć sprzętu takiego jak kosiarka automatyczna w ogrodzie? Wygoda, ergonomia i estetyka w jednym, tak chyba najprościej podsumować zalety kosiarki automatycznej. Kosiarka samojezdna sama kosi za nas trawę, zapewniając gęsty i piękny trawnik. Można jej również zaprogramować grafik pracy, tak by nie przeszkadzała w zabawach i pracach ogrodowych. Czego jeszcze tutaj chcieć? Niestety wygoda kosztuje i robot koszący jakim jest kosiarka automatyczna potrafi już na początku przyprawić o ból głowy, kiedy przyjrzymy się jego cenom. Kupując kosiarkę automatyczną przede wszystkim musimy pamiętać, żeby dobrać robota do wielkości koszonej powierzchni. Ten sprzęt sprawdzi się przy koszeniu trawników do ok. 2000 m2. Oczywiście im większa powierzchnia koszenia, tym ważniejsza będzie pojemość akumulatorów i czas ich ładowania. Roboty koszące dają sobie radę z wysoką i mokrą trawą, na pewno sprawdzą się kosząc teren względnie płaski.  

Jaką kosiarkę wybrać?

Przy wyborze kosiarki do trawy z reguły ogranicza nas budżet. Jest jednak kilka aspektów, które warto wziąć pod uwagę wybierając sprzęt do koszenia trawnika.

Przed wszystkim ważnym jest dobór kosiarki do wielkości trawnika. Koszenie dużych powierzchni kosiarką elektryczną raczej nie ma sensu, tak samo jak koszenie niewielkich trawników kosiarką traktorkiem. W tym miejscu nie sposób także wspomnieć o szerokości koszenia – warto kierować się zasadą: większy trawnik – większa szerokość koszenia.

Kolejną sprawą do przemyślenia jest częstotliwość koszenia. Ważne w tym przypadku będzie czy wybieramy kosiarkę z koszem, czy będzie to np. kosiarka elektryczna z mulczowaniem lub kosiarka spalinowa z mulczowaniem. Jeśli kosimy raz lub kilka razy w tygodniu to na pewno warto wybrać kosiarkę z koszem, natomiast jeśli kosimy rzadko, to lepszym rozwiązaniem będzie kosiarka z opcją mulczowania. Pozostała po skoszeniu trawa stanowi w tej sytuacji doskonały nawóz dla naszego trawnika.

Ostatnią rzeczą, o której warto pomyśleć wybierając kosiarkę, jest teren, który chcemy kosić, wygląd trawnika. Jeśli mamy niewielki teren, lub teren, w którym jest dużo naturalnych przeszkód, to lepiej sprawdzi się lekka, zwrotna kosiarka do trawy. Z kolei, kiedy będziemy kosić tereny pochyłe, nierówne, duże, na pewno lepszym rozwiązaniem okaże się kosiarka z dużymi kołami i napędem.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl